You are using an outdated web browser. As such, this site will not look as it does on newer browsers.
Please consider upgrading your web browser, to a newer version. Thank you.

 
descriptive text
 
Wyjście na peron

Powrót na stronę główną

Powrót do wykazu stacji
phantom.gif
Stacja Trzebnica Zdrój
Dawne nazwy stacji:
Trebnitz Speicherhof  (1898r.)
Trebnitz Hedwigsbad  (ok. 1927r.)
Trzebnica Zdrój  (1945r.)
Okres funkcjonowania:
(01.06.1898r. - 27.05.1967r.)
Obecny status obiektu:
Dom mieszkalny.

     Dochodząc do Trzebnicy (Trebnitz) wąski tor kolejki początkowo biegł pomiędzy dwoma równoległymi ulicami:
Węgrzynowską (Pflaumendorf Chausse) oraz wzdłuż ul. Wrocławskiej (Breslauer Chausse). Następnie poprzez wiadukt nad obecną ul. Mostową trasa wiodła obok dawnej polnej ścieżki zwanej Jungfernsteg. W okolicach dworca kolei normalnotorowej (Bahnhof) wąski tor skręcał w prawo biegnąc dalej przez ok. 150m ul. Wrocławską.

     Tor wąskotorowy w Trzebnicy nie miał połączenia z koleją szerokotorową, oddanej do użytku w grudniu 1886r.; przebiegał natomiast pod jej wiaduktem. Niestety obecnie kolej ta podzieliła los wąskotorowej ciuchci. Po 113 latach regularnego funkcjonowania, przewozy na tej linii zostały zawieszone do odwołania.

     Kilka metrów za wiaduktem tor ponownie odbijał lekko w prawo idąc dalej przez park tuż za obecnie stojącym Pomnikiem Żołnierzy Radzieckich. Po przekroczeniu ul. 1 maja (Buchenwaldstraße) w niedalekiej odległości od dawnego pomnika Seydlitz'a (Seydlitz Denkmal) znajdowała się stacja Trzebnica Zdrój (Trebnitz Hedwigsbad).

     Ze stacji Trzebnica Zdrój (Trebnitz Hedwigsbad) wąskotorówka przebiegała w pobliżu dawnego pensjonatu dla dziewcząt (Mädchen Pensionat) następnie mknąc w sąsiedztwie nieistniejącego już stawu (Fischer Teich) w stronę Sanktuarium Św. Jadwigi (Kloster). Nieopodal znajdował się następny przystanek Trzebnica Gaj (Trebnitz Stadtpark).

Wiadukt na ul. Mostowej - to właśnie tędy biegł tor kolejki wąskotorowej 300m dalej łącząc się z ul. Wrocławską (Breslauerstraße) w miejscu uwiecznionym przez jedną z powyższych fotografii.

Ul. Wrocławska z widocznym w tle budynkiem stacji kolei normalnotorowej (Bahnhof) oraz przylegającym doń wiaduktem. To właśnie pod nim na krótkim odcinku biegł tor kolejki.

Budynek stacyjny Trzebnica Zdrój (Trebnitz Hedwigsbad) - obecnie jako dom mieszkalny.

Dróżka, którą ciuchcia biegła w stronę stacji Trzebnica Gaj (Trebnitz Stadtpark).


Zostaw Swój Komentarz...

Andrew napisał(a) dnia 2016.01.01 o godz. 20:19:
Piękne zdjecia, tak sie kiedyś podróżowało...

Donatan napisał(a) dnia 2015.04.03 o godz. 14:08:
W nocy w piątek 27.03 w okolice stacji Trzebnica Zdrój dotarła lokomotywa Lyd-1 221. Pomnik upamiętniający Wrocławską Kolej Dojazdową ustawiono na niewielkim nasypie w pobliskim parku u zbiegu ulic Wrocławskiej z 1 maja. Sprawa jest rozwojowa. Mówi się także o innych eksponatach w tym miejscu.

whiskaz napisał(a) dnia 2006.06.11 o godz. 22:17:
Piękne miejsce. Szkoda, że kolejka już tędy nie jeździ. Przydałoby się więcej zdjęć pociągów (jest jedno), tak jak na pl. Staszica we Wrocławiu. Ale i tak Trzebnica mi się podoba!

Tomcio napisał(a) dnia 2006.06.14 o godz. 18:27:
he,he.. przydałoby się, to oczywisty fakt :D Jednak jak zauważył kolega sylnow1212, bardzo trudno jest znaleźć takie materiały a i odkopanie tych zamieszczonych kosztowało mnie wiele trudu.

tekatka napisał(a) dnia 2010.10.09 o godz. 17:54:
Szczerze podziwiam ogrom włożonej pracy. Życzę kolejnych sukcesów i wielu owoców dalszych poszukiwań - z osobistych doświadczeń wiem ile kosztuje to trudu, ale potwierdzenie jakiegokolwiek faktu z przeszłości to ogromna satysfakcja. Tak trzymać. Pozdrawiam

Tomcio napisał(a) dnia 2006.06.14 o godz. 18:34:
Zdjęcia, szkice oraz informacje na temat modeli pociągów, które kursowały na tej linii, znajdą się w niedalekiej przyszłości w sekcji TABOR.

vossonov napisał(a) dnia 2009.08.17 o godz. 17:53:
...i przyszedł kapitalizm i nawet wąskotorówki zmiótł.

Dieter Schulz napisał(a) dnia 2009.05.22 o godz. 18:03:
Hallo Trzebnica !
Ich war September 2006 für ein paar Tage zur Besuch im schönen Trebnitz. Hiermit möchte ich meine jungen Freunde: Przemek Tyrcha sowie, Mateusz, Ola und Paulina mit denen ich viel Spass hatte Grüssen.
Dieter aus Brühl b.Köln. Deutschland.

Ziomek_TCA napisał(a) dnia 2008.01.09 o godz. 22:00:
Witam ponownie wszystkich zwolenników naszej miastowej kolei a zwłaszcza Tomka! Szczerze mówiąc to mi się łezka w oku za bardzo nie kręci, dlatego, że mam dopiero 20 lat i nic nie pamiętam jeśli chodzi o kolejkę wąskotorową. Z tego powodu także nie mam żadnych miłych wspomnień :(. Kiedy pytałem się rodziców co to są za tory na ulicy Prusickiej to mówili mi że tamtędy jeździła właśnie ta kolejka. Było to kilka lat temu wtedy, kiedy byłem jeszcze małym chłopcem ale już bardzo lubiłem nasze trzebnickie pociągi, które jeździły po torach, które na szczęście przetrwały do mojego pokolenia ;]. Po oglądnięciu strony Tomka jestem pod BARDZO WIELKIM WRAŻENIEM, że przez moje rodzinne miasto jeździła taka kolejka. I te miejsca, przez które jeździła! To jest paradoks, że tego już nie ma! Wcześniej nie byłem w stanie sobie wyobrazić, że ta KOLEJKA i jej trasa była taka piękna! (koniec weny-trzeba iść spać ;P) DO PÓŹNIEJ-POZDRO!

Alsthom napisał(a) dnia 2007.06.11 o godz. 16:21:
Jeśli przywróciłoby się wąskotorówkę aż do placu Staszica, to na linii pl. Staszica - dw. Nadodrze mogłaby kursować motorówka wg stałego rozkładu, jak tramwaj. Na pl. Staszica jechałaby lewą stroną jezdni, a na Nadodrze prawą - jak w ruchu samochodowym.

sylwek napisał(a) dnia 2006.05.14 o godz. 21:05:
Warstwa ziemi na wiadukcie myślę, że ona tam jest cały czas bo gdy tam ostatnio byłem to widać jak ten nasyp delikatnie wznosi się od strony POM-u i ma ciągłość w kierunku Wrocławia.

sylwek napisał(a) dnia 2006.05.14 o godz. 21:03:
Na Mostowej jest jeszcze kilka dat, prawdopodobnie są one do sprawdzenia czy wiadukt nie pęka dalej, bo te łaty cementu są właśnie na pęknięciach.

TATA napisał(a) dnia 2006.04.27 o godz. 20:15:
Ta malutka dziewczynka, na zdjęciu z 1957 roku, TO MOJA ZONA!!!! Tylko teraz włosy ma krótsze ;-(
Jej mąż!
Strona WWW autora wpisu: http://www.badges.prv.pl

sylnow1212 napisał(a) dnia 2006.04.25 o godz. 00:05:
Brawo Tomku. Wiem jak trudno znaleźć archiwalne materiały, a tobie udało się odszukać parę perełek. Pozdrawiam Sylwek.

Tomcio napisał(a) dnia 2006.04.25 o godz. 08:35:
Dziękuję za wyrazy uznania! :D
Strona WWW autora wpisu: http://www.kleinbahn.pl